Budżet indeksowania – to warto wiedzieć

Pojęcie to używane jest w odniesieniu do indeksowania stron WWW przez przeglądarki. Określa ilość stron dopuszczonych do indeksowania i pobranych przez roboty przemierzające Internet.

konsultant SEO

Ograniczony czas

 

W przypadku potężnych witryn internetowych programy indeksujące najzwyczajniej nie mieszczą się w założonym na wizytę czasie i nie odwiedzają wszystkich dostępnych podstron.

 

Witrynamusi mieć prawidłowo zbudowaną strukturę linków wewnetrznych aby ułatwić botom indeksację. Nie powinno być żadnej podstrony w obrębie całej strony która nie byłaby połączona z innymi stronami.

 

 

Kombinacja dwóch parametrów

 

Crawl budget zawiera dwa elementy.

 

Crawl rate limit

 

Crawl budget to kompromis i permanentna praca, którą wykonują crawlery. Praca nigdy się nie kończy. Przeglądarka, jeśli chce być na bieżąco, musi dzielić czas dostępności i zajętości serwera na wszystkie odwiedzane strony. Dlatego limitując czas wizuty, optymalizuje wyniki pracy robotów.

 

Crawl demand – wyznacza jak często aplikacje indeksujące, łączą się z serwerem serwisu.

 

Dopiero równowaga obudwu zjawisk przesądza o całym obrazie. Chcąc zapewnić równowagę obu zdarzeń i podtrzymać ich stosunkowo znaczną wartość trzeba dbać o atrakcyjność strony, czyli jej subiektywny współczynnik merytoryczny i regularnie monitorować warunki techniczne, które mogą ulec zmianie podczas np. przebudowy kodu źródłowego strony.

 

Ogólny stan sprzyjający szybkiej indeksacji nazywany jest crawl health, czyli zdrowie. Typowymi cechami stanu zdrowia jest np. szybkość ładowania się plików całej strony internetowej do stanu najniższej z możliwych pełnej funkcjonalności dla internauty. A czas, w jakim odpowiada serwer strony, daje robotom więcej czasu na pobranie większej ilości danych o poszczególnych podstronach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *